BALTIC COUNCIL - Porady dla rodziców wybierających zagraniczną szkołę dla swoich dzieci

Porady dla rodziców wybierających zagraniczną szkołę dla swoich dzieci

12 października w Warszawie, 13 października w Łodzi, 15 października we Wrocławiu oraz 17 października w Krakowie odbędą się targi poświęcone edukacji międzynarodowej - Day of International Education. Wydarzenie będzie niesamowitą okazją do spotkań z dyrekcją i ekspertami w zakresie prywatnych szkół w Wielkiej Brytanii, Niemczech czy Szwajcarii.
 

Na co powinienem zwrócić uwagę przy wyborze szkoły? Jaka jest różnica między polskim a zagranicznym systemem edukacji? Jakie możliwości daje wykształcenie międzynarodowe? Która szkoła jest odpowiednia dla Twojego dziecka? Jaki program wybrać? Kiedy najlepiej rozpocząć naukę w zagranicznej szkole? Odpowiedzi na te i inne pytania udzielą przedstawiciele szkół, a także specjaliści edukacyjni Baltic Council for International Education, organizatorzy targów.


1. Kraj i język nauczania

Bardzo często rodzice wiedzą w jakim kraju chcieliby, aby uczyło się ich dziecko.  Na tę decyzję bardzo często mają wpływ takie czynniki jak: jakość nauczania w danym kraju, perspektywa dalszej nauki na uniwersytecie, łatwość dojazdu, koszty nauki, a także co może zaskakiwać klimat. Jednocześnie 99% rodziców wybiera język angielski jako język nauczania. Pozwala to na wybór szkoły angielskiej amerykańskiej lub międzynarodowej, która może być zlokalizowana w każdym kraju, ale jej językiem przewodnim będzie nadal angielski.  Niewątpliwie światowym liderem edukacyjnym jest Wielka Brytania, która słynie z prywatnych szkół z internatem. Większość tych placówek istnieje na rynku edukacyjnym nie od wielu lat, ale od stuleci! Szkoły te nie przeżywają ciągłych reform edukacyjnych i zmian w programie kształcenia. Jakość i trafność podejścia do nauczania i wychowywania dzieci jest weryfikowana przez czas i pokolenia absolwentów, którzy zapisują do tych szkół swoje dzieci i wnuki. Dziś są to placówki progresywne. To nowoczesne instytucje edukacyjne z doskonałą infrastrukturą, świetną bazą techniczną, najnowszymi laboratoriami naukowymi, wykwalifikowaną kadrą, doskonałymi warunkami do uprawiania sportu i bogatymi zajęciami pozalekcyjnymi. Wielu nauczycieli jest absolwentami Oxfordu i Cambridge i posiada doktorat. Najważniejszym zadaniem szkoły jest obserwacja, motywowanie ucznia, stworzenie warunków dla rozwoju jego ciekawości oraz wzbudzanie chęci uczenia się i poznawania świata. Obecnie w Wielkiej Brytanii istnieje ogromna liczba szkół, których historia sięga ponad 300 lat lub więcej, a nasze dzieci uczą się w tych samych salach, w których studiowali angielscy premierzy lub światowej sławy pisarze. W XIX i XX wieku, na wzór Wielkiej Brytanii, szkoły z internatem zaczęły otwierać się w Szwajcarii, Austrii, Niemczech, Ameryce i Kanadzie.
 

2. Rodzaj szkoły
Przy wyborze szkoły należy wziąć pod uwagę fakt, że istnieją bardziej selektywne i mniej selektywne szkoły; szkoły koedukacyjne i placówki dla chłopców i dziewcząt. Te wysoce selektywne szkoły zajmują najwyższe pozycje w rankingach i imponują liczbą absolwentów, którzy dostali się i skończyli czołowe uniwersytety na świecie. Szkoły te wybierają uczniów w oparciu o wyniki w dotychczasowej nauce i testy wstępne. Mniej selektywne szkoły organizują egzaminy ze znajomości języka angielskiego i matematyki. Naszym zdaniem przy wyborze szkoły najważniejsze jest dobro dziecka. Wybierając placówkę edukacyjną ważne jest poznanie mocnych i słabych stron dziecka, pasje i zainteresowania, a także indywidualne cechy psychologiczne również odgrywają tu duże znaczenie. Niektóre dzieci są na tyle dojrzałe, że mogą rozpocząć naukę w zagranicznej szkole bez zbędnego przygotowania. Są i takie, które potrzebują tzw. roku przygotowawczego, który jak wynika z naszego doświadczenia najlepiej jest spędzić w szkole międzynarodowej. Są dzieci, które są gotowe do wyjazdu do szkoły z internatem w wieku 13 lat, inne w wieku 16 lat. Tutaj gówną rolę odgrywa aspekt psychologiczny. Szkoła z internatem to mini-miasto, w którym na rozległym kampusie oprócz samej szkoły, w której znajdują się sale lekcyjne, są także inne budynki szkolne takie jak studia taneczne i teatralne, studia muzyczne, pracownie artystyczne. Dzieci mają nieograniczone możliwości uprawiania sportu, ponieważ na kampusach znajduje się także infrastruktura sportowa, boiska, hale sportowe, sale gimnastyczne, a nawet korty tenisowe czy baseny. Przyszli politycy i dyplomaci biorą udział w różnego rodzaju zajęciach, podczas których doskonalą swoje umiejętności przywódcze, debatowania i komunikacji np. UN mini czy klub dyskusyjny. Ponadto większość szkół oferuje program Duke of Edinburgh Award, który pomaga rozwijać indywidualne talenty uczniów oraz umiejętność pracy w zespole. W ramach tego programu studenci uczestniczą w wycieczkach i w wolontariacie. Oprócz tradycyjnych szkół z internatem istnieją również nowoczesne college’e tzw. Independent VI Form Colleges, które nie mają kampusów, a zajęcia odbywają się w małych grupach (6-8 osób) z maksymalnym wykorzystaniem indywidualnego podejścia. Takie szkoły są odpowiednie dla zmotywowanych studentów, którzy umieją zarządzać swoim czasem i preferują atmosferę zbliżoną do uniwersytetu. Opisane szkoły przedstawią swoją ofertę edukacyjną podczas Dni Edukacji Międzynarodowej.
 

3. Program
Wybierając szkołę i kraj bardzo ważne jest, aby zrozumieć, jaki program oferuje dana placówka i który z nich będzie najlepszy dla dziecka. GCSE / A-Level są to angielskie programy nauczania. Ucząc się w programie A - level uczniowie koncentrują się na nauce 3 – 4  przedmiotów, które są związane z późniejszą nauką na uniwersytecie. Wiele szkół w Europie, kształcących w  języku angielskim oferuje program nauki A – level. Są również szkoły oferujące program program IB (International Baccalaureate). Amerykański program daje możliwość uzyskania amerykańskiego dyplomu ukończenia szkoły średniej, natomiast do przyjęcia na uniwersytet ważne jest studiowanie wielu przedmiotów na poziomie AP (Advanced Placement). Podczas targów będzie okazja, aby przekonać się, że po amerykański dyplom nie musisz jechać do USA, ale możesz go zdobyć w Austrii (American International School Salzburg). Nauka w ramach międzynarodowego programu IB jest możliwa np. w Niemczech czy Wielkiej Brytanii.
Targi są wyjątkową okazją do spotkania w jednym miejscu przedstawicieli prywatnych szkół z różnych krajów i uzyskania informacji z pierwszej ręki na temat programów, procesu rekrutacji, kosztów, stypendiów i warunków życia. Szczegółowe informacje odnośnie wystawców w poszczególnych miastach można znaleźć na naszej stronie www.balticcouncil.pl w zakładce Targi i Seminaria.

 

Podczas targów zaprezentowane zostaną m.in:

Wielka Brytania: Sherborne International, Abbey DLD Group of Colleges (Cambridge, London, Manchester), Taunton School, Whitgift School, Wycliffe College, Dukes Education (Broomfield House School, Heathside School, Cardiff Sixth Form College, Earscliffe, Fine Arts College, Rochester Independent College, Eaton Square School, Sancton Wood School, Knightsbridge School, The Lyceum School), Westbourne School, IQ Schools Group (Myddelton College i kampus w Chinach), St Edmunnds College,

Niemcy: Stifung Louisenlund, Internat Solling

Szwajcaria: Institut Montana Zugerberg

Wysłanie dziecka do zagranicznej szkoły jest bardzo ważną decyzją dla całej rodziny. Wybór zagranicznej placówki edukacyjnej należy traktować jako jeden z najpoważniejszych ‘projektów’ w życiu!

Do zobaczenia na targach!
Spotkaj przedstawicieli zagranicznych szkół na targach Days of International Education, które odbędą się:

12 października, Warszawa, Radisson Blu Sobieski, Plac Zawiszy 1
13 października, Łódź, Ambassador Premium Hotel, ul. Kilińskiego 145
15 października, Wrocław, Hotel Mercure Wrocław, Plac Dominikański 1
17 października, Kraków, Park Inn Radisson Krakow, ul. Monte Cassino 2

WSTĘP WOLNY! 10.00 - 17.00

Organizator targów:
Baltic Council for International Education
ul. Waryńskiego 3A
00-645  Warszawa
Tel. 22 379 26 24, 22 379 26 22
info@balticcouncil.pl
www.balticcouncil.pl
 

do góry