BALTIC COUNCIL - Nowości

Studia w Azji!

Studia w Azji? Czemu nie!

 

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś/aś się nad wyjazdem do Azji? A może chciałeś/aś nauczyć się języka chińskiego lub koreańskiego?

 

Obecnie coraz więcej młodych ludzi decyduje się na połączenie studiów z kontynentem azjatyckim. Mimo odległości, która dzieli nas od Azji, studia tam wcale nie muszą być drogie. Warto wziąć pod uwagę fakt, że koszty życia w wielu krajach azjatyckich są porównywalne lub mniejsze niż w Polsce. Wysokość czesnych zależy od lokalizacji, wielkości miasta czy kierunku, który chcielibyśmy studiować. Krótko mówiąc, studia w Azji stanowią nie tylko fascynujące doświadczenie, ale także oferują wiele korzyści, które wyróżnią nas na rynku pracy i wyposażą w niezbędne doświadczenie. Oto kilka powodów, dlaczego warto spojrzeć na to miejsce, inaczej niż tylko pod kątem wakacyjnym:

 

1.       Innowacje i technologia: Azja stanowi centrum innowacji i technologii. Korea Południowa słynie z zaawansowanych osiągnięć w dziedzinie technologii informacyjno-komunikacyjnych. Japońskie firmy są pionierami w dziedzinie elektroniki, samochodów, robotyki, telekomunikacji i medycyny. Chiny inwestują w rozwój sztucznej inteligencji, big data, e-commerce, telekomunikacji, energetyki odnawialnej i transportu elektrycznego. Singapur jest uważany za jedno z najbardziej zaawansowanych technologicznie miast na świecie i ośrodek innowacji oraz start-upów. Studia w jednym z tych krajów dają nam ogromną szansę na naukę od najlepszych.

 

2.       Rozwój gospodarczy: Co powszechnie wiadomo, Azja jest jednym z najszybciej rozwijających się regionów na świecie. Chiny od kilkudziesięciu lat odnotowują dynamiczny wzrost gospodarczy i są obecnie drugą co do wielkości gospodarką świata. Singapur jest jednym z najbardziej rozwiniętych gospodarczo krajów w Azji i na świecie. Korea przekształciła się z biednego kraju o ograniczonych zasobach naturalnych w silną gospodarkę opartą na innowacjach, eksporcie i wysokiej jakości produktach.

 

3.       Język: Studiując w Azji, zyskujesz możliwość nauki jednego z języków azjatyckich, które otwierają drzwi do atrakcyjnych możliwości zawodowych. Aktualnie firmy z całego świata coraz aktywniej poszukują pracowników, którzy posługują się językiem koreańskim, chińskim lub japońskim. Dla przykładu język chiński jest jednym z najpopularniejszych oraz najważniejszych biznesowych języków na świecie, używanym nie tylko w Chinach, ale już na całym świecie. Co więcej, tego rodzaju języki od języków zachodnich, różnią się pod względem gramatyki, alfabetu, pisowni oraz wymowy. Nauka tych różnic wymaga wysiłku i koncentracji, co może przyczynić się do naszego rozwoju, bowiem stanowi ona znakomitą formę treningu umysłowego.

 

4.       Różnorodne możliwości pracy: Studiując w Chinach, Japonii czy Korei otwieramy się na rynek pracy na całym świecie. Z powodu szybkiego wzrostu gospodarczego, kraje te oferują wiele możliwości rozwoju zawodowego w kraju lub za granicą. Wiele firm mających swoje siedziby w Europie także chętnie zatrudnia osoby znające język oraz kulturę tych państw. Co więcej, studia w Azji pozwalają nawiązać kontakty z ludźmi z różnych kultur, a taka międzynarodowa sieć kontaktów może być cennym zasobem w przyszłej karierze zawodowej.

 

Czy znając tylko język angielski można studiować w Azji?

 

Wiele osób zastanawia się: czy mogę studiować w Chinach nie znając języka chińskiego? Odpowiedź brzmi tak! Uniwersytety w Chinach jak i w poszczególnych krajach azjatyckich oferują programy nauczane w języku angielskim na poziomie licencjackim, magisterskim oraz doktoranckim. Znajomość zatem języka chińskiego wcale nie jest wymagana. Duży odsetek chińskich studentów nawet woli komunikować się w języku angielskim, ponieważ jest to dla nich forma dodatkowej nauki.  Niemniej jednak, wiele uniwersytetów oferuje zajęcia danego języka na pierwszym roku, aby ułatwić studentom międzynarodowym adaptacje w nowym środowisku.

 

Gdzie zatem mogę studiować w Azji?

 

Azja posiada wiele doskonałych uczelni, które oferują wysokiej klasy edukację. Najchętniej wybieranymi kierunkami są: Chiny, Hongkong, Japonia, Tajwan oraz Korea. Kraje te oferują programy dla międzynarodowych studentów w całości nauczane w języku angielskim.

 

Brzmi ciekawie, prawda? Warto zgłębić wiedze na temat studiów w Azji, które będąc mniej popularną destynacją niż np. UK czy USA, mogą zapewnić nam bardzo dobry start i wyróżnić nas na rynku pracy!

 

Zobacz więcej
do góry