BALTIC COUNCIL - Co oznacza BREXIT dla studentów z Polski?

Co oznacza BREXIT dla studentów z Polski?


Co oznacza BREXIT dla studentów z Polski?


Eksperci edukacyjni Baltic Council for International Education od wielu lat biorą udział w zagranicznych wydarzeniach edukacyjnych, seminariach, dyskusjach i międzynarodowych konferencjach. Podczas spotkań naszych z doradców edukacyjnych z uczniami i ich rodzicami pada wiele pytań dotyczących Brexitu i jego wpływu na możliwość kształcenia w brytyjskich szkołach.

12 października w Warszawie, 13 października w Łodzi, 15 października we Wrocławiu oraz 17 października w Krakowie odbędą się targi edukacji zagranicznej - Days of International Education, podczas których swoje programy edukacyjne przedstawi wiele szkół z Wielkiej Brytanii. Kwestie Brexitu i jego wpływu na dalszą możliwość edukacji w Wielkiej Brytanii będą niewątpliwie częstym tematem rozmów wsród uczestników targów.


Chcielibyśmy uspokoić wszystkich zainteresowanych edukacją miezynarodową - rząd brytyjski zagwarantował bowiem studentom z Unii Europejskiej, rozpoczynającym naukę w roku akademickim 2019/20 oraz 2020/21 te same warunki finansowania studiów jak dotychczas. Oznacza to, że wszystkie osoby rozpoczynające studia mogą liczyć na wsparcie finansowe oraz mogą ubiegać się o preferencyjne kredyty studenckie na tych samych zasadach, co ich koledzy w latach poprzednich.


Ponadto najważniejsze wnioski są jednoznaczne - szkoły i uniwersytety w Wielkiej Brytanii wciąż czekają na studentów z Polski. Rektorzy i dziekani uniwersytetów, dyrektorzy szkół, nauczyciele, a nawet urzędnicy Ministerstwa Edukacji niestrudzenie powtarzają, że edukacja nie ma granic i narodowości, a żadne decyzje polityczne nie zmuszą brytyjskich szkół i uniwersytetów do zamknięcia drzwi przed studentami z Unii Europejskiej. Internacjonalizacja jest jedną z głównych cech brytyjskiej edukacji. Uniwersytety są dumne ze swoich studentów i absolwentów, którzy pochodzą z różnych zakątków świata. Co więcej, brytyjskie uniwersytety nie chcą stracić miana najlepszych szkół na świecie. 30 światowych liderów w różnym czasie studiowało w Oxfordzie; wśród absolwentów London School of Economics jest 18 laureatów Nagrody Nobla, 34 Prezydentów i Premierów różnych krajów. A to dopiero początek listy!
 

Uniwersytety
W chwili obecnej nie ma żadnych zmian, które mogłyby dotknąć naszych rodaków podczas przyjęcia na studia w Wielkiej Brytanii. Studenci z krajów UE, którzy rozpoczynają naukę we wrześniu 2019 lub 2020 na studiach licencjackich na uniwersytetach w Anglii i Walii, wciąż mogą ubiegać się o pożyczkę na cały okres studiów. Studenci rozpoczynają spłatę kredytu, tylko wtedy, gdy ich pensja przekracza 25 000 GBP rocznie, ale płaci się jedynie 9% od kwoty przekraczającej 25 000 GBP. Na przykład gdy zarabiasz 27 000 GBP twoja miesięczna rata kredytu wynosi tylko 15 GBP. Jeśli wynagrodzenie nie przekracza 25 000 GBP, nie spłacasz pożyczki. Osoby na studiach magisterskich również mogą otrzymać kredyt studencki w wysokości 10 906 GBP i rozporządzać nim wedle własnego uznania, pokrywając koszty nauki lub życia. Warunki spłaty pożyczki pozostają takie same jak dotąd.


Przypominamy, że Baltic Council zapewnia komplekową pomoc wszystkim kandydatom na studia licencjackie i magisterskie. Nasze doradztwo obejmuje pomoc w wyborze uniwersytetów, rejestrację i prowadzenie aplikacji w systemie aplikacyjnym UCAS, pomoc w aplikacji o zakwaterowanie i kredyt studencki. Eksperci Baltic Council zajmują się także profesjonalnym redagowaniem listów motywacyjnych tj. Personal Statement – najważniejszego dokumentu podczas aplikacji na studia w UK.


Informacje na temat studiowania w Wielkiej Brytanii będzie można uzyskać bezpośrednio od przedstawicieli brytyjskich uniwersytetów obecnych na targach Days of International Education takich jak Falmouth University, Northumbria University czy Leeds Beckett University. Na targach obecni będą konsultanci Baltic Council, którzy są absolwentami brytyjskich uczelni. Osoby te same przechodziły proces rekrutacji na studia zagraniczne i chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania i wątpliwości. Poza tym podczas targów będzie można uczestniczyć w prezentacjach i seminariach dotyczących studiowania w UK i innych krajach.

Szkoły państwowe i college’e
Nauka w brytyjskich szkołach państwowych jest bezpłatna dla dzieci w wieku szkolnym z Unii Europejskiej. Szkoły podkreślają, że takie warunki będą utrzymane przynajmniej przez cały okres nauki niezależnie od konsekwencji Brexitu. Na targach można uzyskać szczegółowe informacje od przedstawiciela szkoły państwowej The Royal School Wolverhampton.


Szkoła prywatna
Tutaj nie ma żadnych zmian. Te szkoły zawsze były płatne, a nasi rodacy stawali się ich uczniami na długo przed wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej. W ciągu ostatnich kilku lat popularność brytyjskich szkół prywatnych wzrosła, ponieważ brytyjski system edukacji jest stabilny i uznawany za jeden z najlepszych na świecie. Na targach można spotkać się z przedstawicielami następujących szkół: Whigift School, Wycliffe College, Sherborne International, Taunton School, Westbourne School, St Edmunds College, Abbey DLD Group of Colleges, St Clare’s Oxford, IQ Schools Group.


Days of International Education odbędą się:


12 października, Warszawa, Radisson Blu Sobieski, Plac Zawiszy 1
13 października, Łódź, Ambassador Premium Hotel, ul. Kilińskiego 145
15 października, Wrocław, Hotel Mercure Wrocław, Plac Dominikański 1
17 października, Kraków, Park Inn Radisson Krakow, ul. Monte Cassino 2


WSTĘP WOLNY! 10.00 - 17.00


Baltic Council for International Education
info@balticcouncil.pl
t. 22 379 26 24, 22 379 26 22, 576 382 088
www.balticcouncil.pl


 

do góry