BALTIC COUNCIL - Nowości

Studia w UK - dlaczego warto i co może Cię zaskoczyć!

 Wielka Brytania to jeden ze światowych liderów w edukacji. Brytyjskie uniwersytety znajdują się wysoko w światowych rankingach, oferują wysoką jakość nauczania oraz szeroki wybór programów. Każdy z Was zapewne słyszał o uniwersytetach w Oxfordzie i Cambridge, które od stuleci oferują najwyższy standard edukacji na świecie, ale to nie wszystko! Na terenie Wielkiej Brytanii znajdziemy także wiele innych prestiżowych, a zarazem nowoczesnych uniwersytetów gotowych wykształcić przyszłych odkrywców, naukowców, pisarzy, biznesmenów czy architektów. Mnogość kierunków oraz samych uniwersytetów oznacza, że nie ważne jaki masz pomysł na siebie, w UK na pewno znajdziesz studia, które pomogą osiągnąć Ci twój cel.

Inny wymiar studiów
Studiowanie w Anglii to jednak nie tylko olbrzymi wybór kierunków i wysoka jakość nauczania. Brytyjskie studia charakteryzują się przed wszystkim możliwością połączenia nauki z rozwojem personalnym i społecznym. Średnia ilość godzin kontaktowych studenta brytyjskiej uczelni to 15h/tydzień, co pozwala na podjęcie pracy, odbycie stażu czy dołączenie do tzw.  student societies i sports clubs, w których można rozwijać swoje zainteresowania i wzbogacić CV. Dodatkowo, większość uniwersytetów posiada tzw. Career Centers, które pomagają w znalezieniu pracy w czasie studiów i do dwóch lat po studiach. Można też skorzystać z opcji tzw. „Sandwich Degree”, które w ramach studiów licencjackich umożliwia odbycie rocznego stażu w zawodzie lub rocznej wymiany z partnerskim uniwersytetem (USA, Kanada, Australia, Europa).

Kampus jak z filmów
Kolejną zaletą Brytyjskich uczelni jest ich położenie. Zdecydowana większość uniwersytetów posiada zielone kampusy, które mogą kojarzyć nam się z filmami takimi jak Piękny Umysł, Teoria Wszystkiego, Legalna Blondynka czy Pitch Perfect. Są to autonomiczne "miasteczka" ze swoimi stołówkami, bankami, centrami sportowymi, barami, sklepami, a nawet klubami. Na kampusach organizowane są przeróżne wydarzenia, od rywalizacji sportowych i akcji charytatywnych po koncerty największych gwiazd i wykłady z noblistami. Ponad to, na pierwszym roku studiów Brytyjskie uniwersytety oferują wszystkim nowym studentom zakwaterowanie w akademiku na kampusie, co bardzo ułatwia proces przeprowadzki do obcego kraju.

Aplikacja

To jak będzie wyglądała Twoja aplikacja na studia w Wielkiej Brytanii zależy od kierunku, który wybierzesz. Kierunki na uniwersytetach w Oxfordzie i Cambridge, a także wszystkie kierunki medyczne i muzyczne charakteryzują się bardziej wymagającą aplikacją, w której skład wchodzą testy predyspozycji i wiedzy, rozmowy kwalifikacyjne czy przesłuchania. Te kierunki mają też wcześniejszy termin aplikacji, która w tym roku będzie musiała zostać wysłana do 2 października w przypadku konserwatoriów i do 16 października w przypadku aplikacji na Oxbridge i medycynę. Aplikacje na pozostałe kierunki muszą zostać wysłane do 31 stycznia. Do przygotowania takiej aplikacji będzie potrzebny nam komplet standardowych dokumentów (świadectwa i ich tłumaczenia, przewidywane oceny z matury, paszport, certyfikat językowy) oraz tzw. „personal statement” czyli list motywacyjny i „reference” czyli list polecający. Oprócz wyników z matury to właśnie te dwa dokumenty mają największy wpływ na wynik twojej aplikacji. Aplikując z nami możesz mieć jednak pewność, że twoja aplikacja będzie najlepszej możliwej jakości. Pomożemy Ci w napisaniu listu motywacyjnego, który uwypukli twoje największe zalety, poinstruujemy, jak powinien wyglądać list polecający i gdzie go zdobyć, a także przeprowadzimy Cię przez cały proces aplikacji, załączymy dokumenty, przypilnujemy terminów i na podstawie twoich zainteresowań i wcześniejszych osiągnieć podpowiemy, gdzie najlepiej aplikować.


Brexit - czy wyjazd do Anglii jest wciąż możliwy?
Od 31 stycznia 2020 roku Wielka Brytania nie jest już częścią Unii Europejskiej, co niestety wiążę się ze zmianami w warunkach na jakich Polscy studenci mogą wyjechać na studia w UK. Wyjazd jest jednak wciąż możliwy! Jeśli już wcześniej mieszkałeś/aś w Anglii i posiadasz status settled lub pre-settled, nadal przysługują Ci wszystkie przywileje dotyczące studentów Brytyjskich takie jak np. kredyt studencki na bardzo atrakcyjnych warunkach. Nieposiadanie statusu osiedleńca nie przekreśla jednak Twojej szansy na studia w UK! Część uczelni zdecydowała się bowiem na wprowadzenie stypendiów dla studentów z EU, które obniżają wysokość czesnych.


Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o studiach w Wielkiej Brytanii oraz możliwość ich sfinansowania, umów się na darmową konsultację z nami.
 

Zobacz więcej
do góry