BALTIC COUNCIL - Nowości

Studia w Holandii oczami absolwenta!


Posłuchaj relacji o studiowaniu w Holandii od Adama naszego doradcy edukacyjnego i absolwenta Tilburg University!

Dlaczego Holandia? Słyszałem to pytanie od wszystkich, którym mówiłem, że zamierzam ukończyć studia licencjackie na kierunku ‘Global Management of Social Issues’ w krainie serów, rowerów i tulipanów. Niektórych mój wybór dziwił – dlaczego nie zostaniesz w Polsce albo nie wyjedziesz za ocean, pytali. Ja od początku jednak miałem przeczucie, że studia w Holandii to dobry pomysł, że będę tam bardzo szczęśliwy i będzie to doświadczenie, które zapamiętam do końca życia – i rzeczywiście tak było. Jak się pózniej okazało, w Holandii, a konkretnie na południu kraju w niewielkim mieście Tilburgu na Tilburg University, spodobało mi się tak bardzo, że postanowiłem tam zostać dodatkowy rok i zdobyć tytuł magistra. Te 4 lata były absolutnie wyjątkowe.

Od pierwszego dnia w Tilburgu czułem się jak w domu. Wszyscy byli bardzo pozytywnie nastawieni do drugiej osoby i zawsze chętni do pomocy, jeśli była taka potrzeba. Niemalże każdy, niezależnie od tego, czy znajdowaliśmy się w urzędzie miasta, w sklepie, czy w restauracji, biegle mówili po angielsku – bariera językowa nie istniała! Międzynarodową atmosferę dało się też odczuć na każdym kroku – o tym, że Tilburg Unviersity jest domem dla osób z ponad 100 różnych krajów, najlepiej świadczy fakt że przechadzając się przez kampus można było usłyszeć hiszpański, angielski, japoński, arabski, hindi, polski i wiele, wiele innych. Nawiązując do tej międzynarodowej atmosfery, należy również wspomnieć o położeniu Tilburga – wszystkie większe miasta jak np. Amsterdam czy Bruksela są oddalone o zaledwie 1-2 godzin jazdy pociągiem. Wspólnie z moimi przyjaciółmi i znajomymi, których poznałem właśnie w Tilburg, nigdy w życiu tyle nie podróżowaliśmy co na studiach!

Ale do rzeczy. Jak wyglądają studia i życie studenckie w Holandii, a w szczególności na Tilburg University? Nie ukrywam, że nauki jest sporo. Wygląda jednak ona zupełnie inaczej niż gdziekolwiek indziej. Pojęcie „łączymy teorię z praktyką” nie jest tylko pustym tekstem na broszurach marketingowych – tak rzeczywiście jest! To czego dowiecie się od doświadczonych wykładowców i praktyków podczas wykładów, przenosicie na tzw. ‘work groups’ gdzie to Wy przejmujecie inicjatywę i zdobywacie wiedzę w formie różnego rodzaju dyskusji, debat, prezentacji, symulacji i innych. To powoduje, że dzień i czas spędzony na kampusie bardzo szybko mija, a z nauki czerpiesz dużo radości i satysfakcji. Wszystkie zdania, projekty i prace dotyczą aktualnych zdarzeń i są bezpośrednio związane z prawdziwym życiem. Ponadto, często organizowane gościnne wykłady prowadzone przez ludzi pracujących w korporacjach, NGOsach, międzynarodowych instytucjach, ale też i mniejszych firmach, są doskonałą szansą do zdobycia informacji z pierwszej ręki, ale też i do nawiązania kontaktów, które na pewno w przyszłości przydadzą się, gdy będziemy poszukiwać pracy. Jednym słowem, wykładowcy na Tilburg University są prawdziwymi profesjonalistami-otwartymi, wszechstronnymi, gotowymi pomóc i omówić punkt widzenia każdego ucznia.

Po zajęciach zwykle chodziliśmy do uniwersyteckiej biblioteki lub siedzieliśmy z przyjaciółmi w kafejkach zlokalizowanych na kampusie, omawiając minione zajęcia. Kampus uniwersytetu, jedyny w swoim rodzaju, położony jest obok lasu i jest otoczony drzewami i zielenią. Tuż obok kampusu znajduje się centrum sportowe z nowoczesnym wyposażeniem i doświadczoną kadrą trenerską. Ogólnie rzecz biorąc, na Uniwersytecie w Tilburgu wszystko zostało stworzone, tak aby czerpać radość z każdego dnia i mieć ogromną satysfakcję ze studiów. Po 4 latach spędzonych na Tilburg University mogę z całą odpowiedzialnością polecić Holandię jako miejsce na studia zarówno llicencjackie, jak i magisterskie.

Chętnie opowiem o studiowaniu w Holandii podczas indywidulnych spotkań. Jeśli myślisz o rozpoczęciu studiów w Holandii, umów się na bezpłatną konsultację u nas w biurze, przez Skype lub telefon.

Zarejestruj się na spotkanie tutaj: BEZPŁATNA KONSULTACJA

 

Zobacz więcej
do góry