Matura międzynarodowa IB – guide absolwentki!

 

IB, a dokładniej International Baccalaureate Diploma Programme, często nazywany też maturą międzynarodową, to dwuletni program nauczania na poziomie liceum ogólnokształcącego (rozpoczynany w wieku 16 lat), realizowany w całości w języku angielskim i zakończony egzaminami maturalnymi.
Wydawać by się mogło, że IB jest trochę jak klasyczna polska szkoła średnia, jedynie w języku angielskim.
Nic jednak bardziej mylnego, bo IB od standardowego programu liceum różni się… właściwie pod każdym względem.
 

Pozwólcie Państwo, że przybliżymy Wam nieco ten wyjątkowy program.
IB ma za zadanie dać uczniom prawdziwe międzynarodowe wykształcenie, takie, w którym nacisk kładzie się nie tylko na naukę suchych faktów, ale na otwartość, zrozumienie innych kultur, umiejętność rzeczowej dyskusji, krytyczne myślenie, kreatywność oraz analizowanie problemów z różnych punktów widzenia.
Pytając Paulinę – ambasadorkę IB w Baltic Council for International Education i absolwentkę tego programu, – co jest takiego niezwykłego w maturze międzynarodowej, odpowiada: „W IB nie ma dobrych lub złych odpowiedzi, sztywno zapisanych w kluczach egzaminacyjnych i ściśle przestrzeganych. Dopóki potrafisz rzeczowo i racjonalnie uzasadnić swój punkt widzenia – nie mylisz się. To dotyczy nawet tak ścisłych przedmiotów jak matematyka, bo okazuje się, że 2+2 nie zawsze jest równe 4. To podejście naprawdę zmienia sposób myślenia”.

Ale jak IB wygląda od strony praktycznej?

Program składa się z 6 kursów przedmiotowych do wyboru, końcowego eseju (Extended Essay), kursu z teorii wiedzy (Theory of Knowledge) oraz dodatkowych zajęć (CAS). Ale po kolei!

Każdy uczeń wybiera wedle swoich preferencji 6 kursów przedmiotowych – standardowo 3 na poziomie podstawowym (Standard Level) i 3 na rozszerzeniu (Higher Level). Przedmioty wybiera się z 6 grup przedmiotowych, zazwyczaj po jednym z każdej:

  1. Studies in Language and Literature (do wyboru ponad 80 języków)
  2. Individuals and Societies (do wyboru: business management; economics; geography; global politics; history; information technology in a global society; philosophy; psychology; social and cultural anthropology; world religions)
  3. Mathematics
  4. The Arts (do wyboru: dance; music; film; theatre; visual arts)
  5. Sciences (do wyboru: biology; computer science; chemistry; design technology; physics; sports, exercise and health science)
  6. Language Acquisition (drugi język: do wyboru ponad 80 języków)

Na zaliczenie każdego z przedmiotów składają się dwa elementy – egzaminy końcowe (ustne i pisemne lub tylko pisemne w zależności od przedmiotu) oraz praca końcowa (Internal Assessment) w formie eseju lub pracy badawczej o tematyce związanej z przedmiotem. Skala ocen końcowych to 1 do 7.

Kolejnym elementem jest wspomniany już Extended Essay, czasem wdzięcznie nazywany „małą pracą magisterską”. Jest to esej końcowy o dowolnej tematyce o objętości 4000 słów.

Następnym elementem programu jest zaliczenie przedmiotu Theory of Knowledge, który wprowadza uczniów w podstawy epistemologii, filozofii i krytycznego myślenia. TOK zaliczamy pisząc końcowy esej oraz przeprowadzając prezentację na wybrany temat.

Ostatnim elementem potrzebnym do uzyskania dyplomu IB jest regularne wykonywanie i dokumentowanie dodatkowych aktywności – Creativity, Activity, Service (CAS). W ramach CAS-u wykonujemy trzy rodzaje zajęć: jedne związane ze sztuką, drugie polegające na aktywności sportowej oraz trzecie będące wolontariatem.

Finalny wynik matury uzyskujemy podsumowując oceny końcowe z przedmiotów, wspólną ocenę z TOK’u i Extended Essay’u oraz punkt za zaliczenie CAS’u - maksymalna ilość punktów do zdobycia to 45.
 

Być może zastanawiacie się Państwo, po co zadawać sobie tyle trudu?
International Baccalaureate faktycznie jest wymagającym programem, w którym nie odnajdziemy się bez systematyczności, zaangażowania i samodyscypliny. Jednak korzyści z uzyskania dyplomu zdecydowanie warte są każdego poświęcenia.
Po pierwsze, dyplom IB jest honorowany i uznawany za prestiżowy przez najlepsze uniwersytety na całym świecie – wiele z nich nawet go preferuje, bo sposób nauczania doskonale przygotowuje do działalności akademickiej. Dyplom służy też, jako potwierdzenie znajomości języka angielskiego podczas aplikacji na studia, dzięki czemu nie musimy dodatkowo zdawać egzaminów IELTS.
Ale benefity matury międzynarodowej nie kończą się jedynie na aplikacji na studia, ponieważ ukończenie IB jest też mocnym punktem w CV, cenionym przez pracodawców na całym świecie. Nie ma chyba lepszego potwierdzenia pracowitości, rzetelności i zaangażowania, a te właśnie cechy poszukiwane są na dzisiejszym rynku pracy. Dzięki IB zabłyśniesz też podczas aplikacji o praktyki, staże, czy stypendia.
„IB rozwinęło mnie pod każdym względem – wzmocniło mój charakter, nauczyło systematyczności, otworzyło na świat i innych ludzi oraz ich poglądy. Nauczyłam się jak znajdować i analizować informacje, jak prowadzić dyplomatyczne dyskusje i wyciągać z nich wnioski. To było niesamowite doświadczenie.” mówi Paulina.

Co znajdziesz w naszej ofercie?
Baltic Council for International Education współpracuje z najlepszymi szkołami średnimi na całym świecie, a wśród z nich znajdziecie Państwo i te, które oferują właśnie program matury międzynarodowej.
Najwięcej z nich jest oczywiście w Wielkiej Brytanii, a więc w miejscu, gdzie program ten rozwinął się w ekspresowym tempie i szybko zyskał sporą popularność.
IB jest wymagające zarówno dla ucznia, jak i dla szkoły – właśnie dlatego dobrze postawić na taką, która ma dobre zaplecze dydaktyczne, wykwalifikowaną kadrę i środki na prowadzenie programu.

Opisy szkół z Wielkiej Brytanii oferujące program IB znajdziecie Państwo na naszej stronie internetowej, są to m.in.: Sidcot School, Box Hill School, Plymouth College czy Rydal Penrhos School.
Jest to zaledwie kilka propozycji z naszej długiej listy szkół, z którymi współpracujemy. Oczywiście program IB oferują także placówki edukacyjne z takich krajów jak Francja, Niemcy, Holandia czy Szwajcaria.
Jeśli szukają Państwo zagranicznej szkoły oferującej IB w tych lub innych krajach – serdecznie zapraszamy do kontaktu.

Baltic Council for International Education od ponad dwudziestu pięciu lat pomaga uczniom i ich rodzicom spełnić marzenia o edukacji międzynarodowej. Przez te lata odwiedziliśmy niezliczoną liczbę szkół w różnych krajach, po to, aby mieć pewność, że nasi uczniowie zdobywają wiedzę w najlepszych placówkach na świecie. Osobiście znamy nauczycieli i dyrekcję wielu szkół i otrzymujemy z nimi przyjazne relacje.
Dobrze znamy ofertę i program nauczania wielu placówek i wiemy w czym się specjalizują, dzięki czemu z łatwością doradzimy w wyborze najlepszej zagranicznej szkoły. Ponadto współpracując z agencją edukacyjną Baltic Council for Intenrational Education zyskujecie Państwo możliwość napisania testów kwalifikacyjnych u nas w biurze i macie Państwo pewność, że zajmiemy się aplikacją z należytą staranością: przetłumaczymy wszystkie oficjalne dokumenty potrzebne przy rekrutacji, dopilnujemy terminów oraz wyręczymy Państwa w korespondencji ze szkołą. 

International Baccalaureate brzmi jak coś, czym warto się zainteresować?
Jak najbardziej!
Zdecydowanie jest to opcja, którą warto rozważyć, bo jak mówi duńskie przysłowie – „He who takes no chances wins nothing.”
Pozostawiamy Państwa z tą właśnie myślą i zachęcamy do kontaktu z Baltic Council for International Education.
Z wielką chęcią pomożemy Państwu w wyborze odpowiedniej szkoły oraz w procesie aplikacji - możecie Państwo na nas liczyć.
 

Do zobaczenia!

Tel. +48 576 382 088 / 22 379 26 24 / 22 379 26 22
Email: info@balticcouncil.pl
 

 

Zobacz więcej
do góry