BALTIC COUNCIL - Nowości

Studia inżynierskie i techniczne w Holandii – dlaczego są tak popularne?

Studia inżynierskie i techniczne w Holandii – dlaczego są tak popularne?

Holandia to zdecydowanie jeden z liderów, jeśli chodzi o liczbę kierunków oferowanych po angielsku w Europie. Jedną z najbardziej rozwiniętych gałęzi dziedzin akademickich są tam szeroko pojęte kierunki inżynierskie. Biorąc pod uwagę wyniki odbywającego się co cztery lata badania TIMSS, polscy uczniowie niezmiennie znajdują się w szeroko pojętej czołówce krajów pod względem największych predyspozycji matematycznych oraz do nauk przyrodniczych (w tym oczywiście fizyki). Umiejętności w tych dwóch dziedzinach są oczywiście niezbędne, żeby studiować inżynierię. Przyjrzyjmy się zatem, co jest ważne dla polskiego ucznia w kontekście studiów inżynierskich lub technicznych w Holandii.

Co mogę studiować?
Holenderskie uczelnie oferują bardzo szerokie możliwości, jeśli chodzi o wybór kierunków inżynierskich, wśród nich znajdziemy np. kierunki „klasyczne”, takie jak:
- inżynieria lotnicza,
- inżynieria samochodowa,
- inżynieria mechaniczna,
- inżynieria elektryczna,
- inżynieria przemysłowa,
- inżynieria lądowa,
- mechatronika,
- inżynieria z informatyką,
- inżynieria systemów wbudowanych,
- wzornictwo przemysłowe,
- inżynieria logistyki,
- inżynieria chemiczna lub biomedyczna.

Oprócz tego holenderskie uczelnie oferują wiele unikalnych lub łączących różne dziedziny nauk ścisłych kierunków, np. Business Engineering, Sustainable Innovation, Nanobiology, Circular Engineering, Industrial Engineering and Management, Creative Technology, User Experience Design czy Software Engineering.

Kryteria przyjęcia
Najczęściej spotykanymi kryteriami przyjęcia dla polskiego świadectwa dojrzałości (jak i dla dyplomu IB) będzie konieczność rozszerzania matematyki oraz fizyki na maturze. Na niektóre kierunki łączące inżynierię z innymi dziedzinami naukowymi będzie trzeba zdać również np. biologię lub chemię.

W Holandii kierunki inżynierskie oferowane są przez dwa rodzaje uczelni – uczelnie research oraz applied sciences. Uczelnie research to klasyczne uczelnie badawcze, gdzie licencjat trwa zazwyczaj trzy lata, a studia kończą się pisaniem pracy dyplomowej. Należą do tego grona m.in. politechniki (Delft i Eindhoven), jaki i np. University of Twente czy University of Groningen. Uczelnie applied sciences to uczelnie o bardziej uwypuklonym nacisku na pracę zawodową – licencjat trwa tu zazwyczaj cztery lata, a obowiązkowym elementem programu jest długi, najczęściej półroczny albo roczny, staż, dzięki czemu studenci od razu nabywają również umiejętności związane z samą pracą zawodową. Do tych uczelni zaliczają się np. Fontys, HAN, HZ czy Saxion.

Podział ten wynika z samej charakterystyki systemu edukacji w Holandii, gdzie już na etapie liceum mamy wyraźny podział między szkołami przygotowującymi do studiowania na uczelniach research a szkołami bardziej technicznymi czy zawodowymi, po których absolwenci udają się na uczelnie applied sciences. W Polsce podział między liceami ogólnokształcącymi a technikami nie jest aż taki wyraźny, ponieważ absolwenci otrzymują ten sam dyplom – świadectwo dojrzałości. Holenderski podział rzutuje jednak na kryteria przyjęcia dla polskich uczniów. Uczniowie polskiego technikum, poza nielicznymi wyjątkami, mogą aplikować jedynie na uczelnie applied sciences. Dobrą wiadomością jest to, że uczelnie applied sciences również oferują bardzo wiele ciekawych kierunków inżynierskich prowadzonych na bardzo wysokim poziomie.

Gdzie najlepiej studiować?
Rozważając studia inżynieryjne na uczelniach research, przychodzą na myśl przede wszystkim cztery:

Delft University of Technology
Uczelnia politechniczna z bardzo rygorystyczną aplikacją plasująca się niezmiennie na szczycie światowych rankingów pod kątem inżynierii (Top 10 w QS World University Rankings) – znana przede wszystkim z inżynierii lotniczej oraz inżynierii z informatyką.

Eindhoven University of Technology
Politechnika oferująca szeroką gamę kierunków inżynieryjnych, np. samochodową, mechaniczną, przemysłową, lądową czy elektryczną, podobnie jak Delft z rygorystyczną aplikacją. Rokrocznie plasuje się w okolicach Top 50 światowych rankingów pod kątem inżynierii (np. QS).

University of Twente
Uniwersytet znajdujący się w pierwszej setce światowych rankingów (np. QS) w dziedzinie inżynierii, oferujący kierunki z zakresu m.in. inżynierii lądowej, elektrycznej, mechanicznej czy przemysłowej. Jest to znakomita opcja dla uczniów chcących studiować na czołowym uniwersytecie, ale nie mają na świadectwie samych piątek.

University of Groningen
Uczelnia specjalizująca się w kierunkach inżynierskich powiązanych z innymi naukami ścisłymi, np. w inżynierii chemicznej czy biomedycznej, oferuje również interdyscyplinarne studia z zakresu Life Sciences and Technology. Top 100 światowych rankingów w dziedzinie nauk ścisłych (QS).

Z kolei uczelnie applied sciences, z racji swojej nieco innej natury, nie są brane pod uwagę w metodologiach klasycznych rankingów uniwersyteckich. Ze względu na ofertę edukacyjną, programową oraz zaplecze poszczególnych uczelni i możliwości odbywania stażów godne polecenia są przede wszystkim Fontys, HAN, Hanze, HZ czy Saxion.

Dlaczego warto?
W Holandii znajdują się siedziby międzynarodowych firm oraz wiele ośrodków przemysłu. Niewątpliwym atutem holenderskich uniwersytetów jest bliska współpraca z przemysłem oraz światem biznesu, dzięki czemu studenci mogą korzystać z ciekawej oferty stażów oraz mają większe szanse na zatrudnienie zaraz po studiach. Np. Eindhoven University of Technology znajduje się w znanym regionie Brainport, a wielu pracowników uczelni jest jednocześnie praktykami działającymi w sektorze przemysłu. Sam uniwersytet może pochwalić się wieloma partnerstwami lokalnymi, krajowymi oraz międzynarodowymi.

Wyspecjalizowane w inżynierii uczelnie oferują również światowej klasy zaplecze, a dość częstą praktyką jest finansowanie uczelni poprzez miejscowe firmy oraz ośrodki przemysłu – takie inwestycje gwarantują studentom niezwykle komfortowe warunki nauki, szczególnie podczas warsztatów praktycznych. Nauczanie na holenderskich uczelniach to przede wszystkim praktyka i uczenie problemowe (tzw. problem-based learning), dzięki czemu studenci, poza samą wiedzą teoretyczną, rozwijają umiejętności związane z ich dziedziną, ale też wszelkie umiejętności miękkie potrzebne np. efektywnej do pracy w zespole – a inżynieria jest w końcu pracą zespołową.

Zaletą studiów w Holandii jest też przystępne czesne – wynosi około €2300 niezależnie od uczelni i kierunku, co w połączeniu z dobrze działającym, atrakcyjnym system dofinansowań do studiów ze strony rządu holenderskiego, stanowi doskonałą okazję dla polskich studentów do rozwijania swoich zainteresowań naukowych oraz profesjonalnego, kompleksowego przygotowania do późniejszej kariery zawodowej.

Jeśli chcesz studiować w Holandii lub masz jeszcze jakieś pytania zapisz się na darmową konsultację lub skontaktuj się z nami telefonicznie: 22 379 26 24

Zobacz więcej
do góry