Wielka Brytania

Każdego roku ponad 400 tyś. studentów z całego świata rozpoczyna studia w Wielkiej Brytanii. Prestiżowe uniwersytety z bogatą historią, szeroka gama kierunków studiów, perspektywy rozwoju, a także międzynarodowa atmosfera  powodują, że Wielka Brytania jest jedną z najbardziej ciekawych i popularnych destynacji do studiowania dla osób z całego świata.

Uniwersytety w Wielkiej Brytanii można podzielić na 3 grupy. Najstarsze uczelnie ze światowej klasy ośrodkami badawczymi należą do elitarnego grona Russell Group. Druga grupa to uniwersytety, które zajmują wysokie miejsca w rankingach, ale nie należą do sieci uniwersytetów. Te szkoły są zazwyczaj mniejsze i zostały założone pod koniec XIX i XX wieku np.: University of Huddersfield, Coventry University, Oxford Brookes University, Bath Spa University, University of Portsmouth. 

 

Jak dostać się na uniwersytet w Wielkiej Brytanii?
Podstawa to zdana matura. Aplikacja na uniwersytety jest prowadzana przez centralny, internetowy system aplikacji – UCAS. Każdy kandydat może aplikować na maksymalnie 5 wybranych uniwersytetów. Jesteśmy oficjalnym ośrodkiem UCAS na Łotwie, Litwie, w Estonii i w Polsce. Każdego roku bezpłatnie pomagamy absolwentom szkół średnich dostać się na studia licencjackie bądź magisterskie w Wielkiej Brytanii.

Jakie dokumenty są wymagane, aby aplikować na studia licencjackie?
Dokumenty, które należy przedstawić w procesie rekrutacji na studia I – go stopnia są następujące:
- list motywacyjny (personal statement)
- list rekomendujący od nauczyciela (recommendation letter)
- certyfikat z języka angielskiego (dokument może być dostarczony w późniejszym czasie)
- świadectwo ukończenia szkoły (dostarczane po wynikach matur)

Kiedy aplikować na studia?

Proces aplikacji na uniwersytety w Wielkiej Brytanii rozpoczyna się rok przed oficjalnym rozpoczęciem studiów przez kandydata. Najważniejsze terminy to:

15 października
Jest to ostateczny termin składania dokumentów na medycynę, stomatologię, weterynarię oraz na wszystkie kierunku na Oxfordzie i w Cambridge.


15 stycznia
Officjalny termin składania dokumentów na pozostałe kierunki, oprócz tych na które aplikacja była 15 października i wybranych kierunków artystycznych, na które termin upływa 24 marca.


24 marca
Dotyczy niektórych kierunków artystycznych.


30 czerwca
Oficjalny oostatni termin wysyłania aplikacji
 

Egzamin w języka angielskiego
Większość uniwersytetów wymaga certyfikatu językowego potwierdzającego znajomość języka angielskiego. Niektóre wymagają dobrze zdanej matury z języka angielskiego. Jeśli jednak uczelnie wymagają certyfikat to jest na najczęściej IELTS, CAE jest również bardzo często honorowany.

Minimalny wymagany wynik egzaminu IELTS zależy od uczelni i wybranego kierunku studiów. Zazwyczaj na studia licencjackie, uniwersytety wymagają wyniku 6.0 (minimum 5.5 dla każdego komponentu) lub 6.5 (co najmniej 6.0 dla każdego komponentu). Często wymagania są wyższe dla takich kierunków jak dziennikarstwo, prawo czy medycyna.


Kredyty studenckie
Studenci studiów licencjackich mogą ubiegać się o kredyt studencki w wysokości do 9250 tys. funtów, który w całości jest przeznaczany na pokrycie czesnego. Pożyczki są przyznawane studentom z Unii Europejskiej, którzy nie otrzymali tytułu licencjata na innej uczelni, a teraz planują rozpocząć studia I stopnia w UK. Warunki spłaty są bardzo korzystne i oznaczają, że rozpoczynasz spłatę kredytu po skończeniu studiów, ale tylko w sytuacji, kiedy Twoje zarobki przekroczą 25 tys. funtów na rok (czyli 2083 funtów miesięcznie lub 480 funtów tygodniowo). Dopiero, wtedy od nadwyżki progu automatycznie potrącane jest 9% miesięcznie z Twoich zarobków.

Dla przykładu jeśli zarabiasz 2500 funtów miesięcznie, będziesz musiał zapłacić 9% od kwoty, która przekroczyła 2083 tys. funtów czyli w tym przypdku od 417 funtów. Miesieczna rata wynosić będzie tylko ok.37 funtów miesięcznie. Co więcej, jeśli po 30 latach pożyczka nie zostanie w całości spłacona, zostanie oficjalnie przedawniona!


Pomoc w aplikacji na studia
Baltic Council for International Education  jest officjalnym centrum UCAS w Estoni, na Łotwie, Litwie i w Polsce. Oferujemy kompleksową pomoc w aplikacji na studia zagraniczne.

Nasze wsparcie jest bezpłatne i obejmuje:
- pomoc w wyborze zagranicznego uniwersytetu odpowiadającego Twoim wymaganiom i celom zawodowym
- rejestracja i wypełnianie wniosku w systemie UCAS
- pomoc w napisaniu listu motywacyjnego (format, styl, gramatyka, zawartość)
- konsultacje dotyczące napisania listu polecającego
- komunikacja z uniwersytetem
- pomoc w wypełnieniu wniosku o zakwaterowanie
- wypełnienie wniosku o kredyt studencki (Anglia, Walia, Irlandia Północna) i dofinansowanie (Szkocja)
- nadzorowanie całego procesu przyjmowania aplikacji (pilnujemy terminów procesu rekrutacyjnego)

 

 
Jeśli masz pytania lub potrzebujesz porady - umów się na spotkanie z naszymi doświadczonymi konsultantami. Zadzwoń +48 576 382 088, napisz na info@balticcouncil.pl lub umów się na konsultacje przez Skype tutaj.
 

Odpowiemy na każde nurtujące Cię pytanie.


Do zobaczenia!
 

do góry