Salem

Lokalizacja

Południowe Niemcy, Badenia-Wirtembergia

3 kampusy dla uczniów z różnych grup wiekowych.
Szkoła założona w 1920 roku.
Międzynarodowa szkoła koedukacyjna z internatem.
Klasy od 5 do 12 (program niemiecki) 8-12 (program angielski)
Liczba uczniów: 630.
Liczba uczniów zagranicznych: 200.
Liczba uczniów w klasie: 14-22.

Programy: międzynarodowy International Baccalaureate (IB) oraz niemiecki Abitur (niemiecka matura).

Szkoła

Salem to największa prywatna szkoła z internatem w Niemczech, oferuje naukę na 3 kampusach. Położona jest niedaleko granicy ze Szwajcarią oraz Jeziora Bodeńskiego. Najbliższe lotnisko w Zurychu położone jest ok. 1.5 godziny drogi samochodem od szkoły. Placówka została założona w 1920 roku przez księcia Maksymiliana Badeńskiego, ostatniego kanclerza Cesarstwa Niemieckiego oraz przez wychowawcę i polityka Kurta Hahna. Głównym celem Salem było wykształcenie nowej elity w powojennych Niemczech. Pierwotne motto placówki „Uczyć się odpowiedzialności” obowiązuje do dzisiaj, bowiem szkoła przywiązuje ogromną wagę do kompleksowego rozwoju osobistego opartego na szacunku dla bliźnich i wartości demokratycznych.

Salem jest dobrze znana w całej Europie, a w szeregach jej absolwentów figurują takie cenione osobistości, jak książę Filip (mąż królowej Elżbiety II), hiszpańska księżniczka Sofia, Golo Mann (syn pisarza Thomasa Manna), Eberhart Kunheim (były dyrektor zarządzający i prezes BMW), wiceprezydent Federalnej Służby Wywiadowczej Niemiec i wielu innych.

 
7 zasad Salem:

1. Dać młodym ludziom szansę odkrywania nowych umiejętności i uczenia się pokonywania przeciwności.

2. Zapewnić uczniom możliwość doświadczenia zarówno zwycięstwa, jak i porażki.

3. Nauczyć uczniów pracować dla wspólnego dobra ponad własne ambicje.

4. Znaleźć czas na ciszę i zadumę.

5. Rozwijać wyobraźnię i umiejętność oceny przyszłych wydarzeń.

6. Poważnie traktować sport i gry, ale nie pozwolić im przyćmić ogólnego rozwoju.

7. Uczyć dzieci, aby nie czuły się bardziej uprzywilejowane od innych.

 

Video

Gimnazjum (klasy 5 -10, 260 uczniów) znajduje się na terenie zamku Salem, w Linzgau, 11 km od Jeziora Bodeńskiego. Okolica słynie z malowniczej winnicy i drzew owocowych, a budynek zamku – dawny klasztor – urzeka niezwykłą architekturą i pięknymi ogrodami. Do dyspozycji uczniów są: nowoczesna biblioteka, pracownia artystyczna, dobrze wyposażone sale lekcyjne, wielofunkcyjna hala sportowa, boisko sportowe, korty tenisowe i basen.
W szkole można uczyć się zarówno w języku niemieckim, jak i angielskim.

Liceum
(klasy 11-12, 300 uczniów) oferuje 2 programy nauczania: niemiecki program Abitur oraz międzynarodowy program International Baccalaureate.
Szkoła obejmuje dwa kampusy oddalone od siebie o 15 minut: jeden mieści się w Zamku Spetzgart, a drugi w nowoczesnym budynku Haerlen, zbudowanym w 2000 roku. W Haerlen uczą się i mieszkają osoby z ostatniego roku programu Abitur oraz młodzież podczas drugiego, ostatniego roku programu International Baccalaureate. Oba kampusy znajdują się w pobliżu niewielkiego miasta Überlingen, na północnym wybrzeżu Jeziora Bodeńskiego. Kampus oferuje dobrze wyposażoną bibliotekę oraz liczne place zabaw i boiska sportowe.

Zajęcia pozalekcyjne

Szkoła oferuje bogatą ofertę zajęć pozalekcyjnych i kółek zainteresowań. Uczniowie chętnie uczestniczą w warsztatach teatralnych, lekcjach sztuki oraz treningach sekcji sportowych.
Organizowane są również spacery po górach, wycieczki i wizyty w ośrodkach kultury. Uczniowie wystawiają własne sztuki teatralne i musicale, ale zapraszani są także profesjonalni artyści ze swoim repertuarem.
Bardzo ważnym wydarzeniem w szkolnym kalendarzu jest „Wieczerza Spetzgart”, na której zaproszeni politycy, biznesmeni i znane osoby ze świata kultury wygłaszają swoje wykłady, po czym biorą udział w debacie z uczniami. Niedawno organizatorzy gościli m. in. byłego ministra finansów, szefa kancelarii prezydenta, minister edukacji, redaktora naczelnego gazety „Die Zeit“, reżysera teatralnego oraz artystę i pisarza. Uczniowie biorą ponadto udział w symulacji obrad ONZ.

Muzyka
W placówce dużą wagę przywiązuje się do edukacji muzycznej. Salem ma własną orkiestrę, chór, zespół jazzowy oraz zespół rockowy, który regularnie występuje w szkole i poza jej murami. Zatrudnionych jest 26 nauczycieli muzyki, dzięki którym młodzież może uczyć się grać niemal na każdym instrumencie. Uczniowie regularnie zdobywają nagrody w prestiżowych lokalnych i krajowych konkursach muzycznych.

Sport
Oprócz lekcji wychowania fizycznego, każdy młody człowiek musi wybrać zajęcia z przynajmniej jednej dyscypliny sportowej. W szkole dostępne są różne rodzaje zajęć, ale największą popularnością cieszą się hokej na trawie, koszykówka, piłka nożna, siatkówka i rugby. Uczniowie mogą również wybrać pływanie, bieganie, aerobik, gimnastykę, lekkoatletykę, fitness, tenis, wioślarstwo i wspinaczkę. Profesjonalny klub tenisowy jest oddalony od szkoły o zaledwie 3 km. Salem oferuje ponadto niestandardowe zajęcia sportowe, takie jak wędrówki górskie i wojskowa gra sportowa uhonorowana Nagrodą Księcia Edynburga.

Zakwaterowanie
Uczniowie zostają zakwaterowani w internatach w pokojach 2-, 3- i 4-osobowych. W internatach mieszka również wykwalifikowany personel szkoły, który dba o porządek i pomaga młodym ludziom w codziennych problemach. Każdy internat oferuje salon i dobrze wyposażoną kuchnię. Szkolna stołówka zapewnia pełne wyżywienie (5 posiłków dziennie).

Koszty nauki na rok akademicki 2019/2020:

Klasa 8 -10 (program angielski) - 42 876 Euro/rok

Klasa 5-10 (program niemiecki) - 42 024 Euro/rok
Opłata rejestracyjna – 1750  EUR,
Depozyt (zwrotny) – 10 500 EUR.

Klasy 11 - 12:

IB – 45 072 Euro/rok

Abitur - 42 876 Euro/rok
Opłata rejestracyjna - 1750 Euro
Depozyt (zwrotny) – 10 500 Euro

 

Zapraszamy do odbycia bezpłatnej konsultacji tutaj, lub o kontakt mailowy na adres info@balticcouncil.pl lub telefoniczny 22 379 26 24, 22 379 26 22 i skorzystanie z naszej pomocy!


 

do góry