Szkolnictwo średnie i programy wymiany kulturalnej w kanadyjskich szkołach publicznych

Lokalizacja

Prowincje Nowa Szkocja i Nowy Brunszwik

Nowa Szkocja i Nowy Brunszwik to prowincje w regionie Kanady Atlantyckiej na wschodnim wybrzeżu Kanady. Obszar ten znany jest ze wspaniałej przyrody, ekologicznie czystego środowiska, braku dużych obszarów metropolitalnych, wysokiego poziomu bezpieczeństwa i szczególnej życzliwości mieszkańców. Jednocześnie nawet małe miasta mają rozwiniętą infrastrukturę: kina, muzea, sklepy, kompleksy sportowe itp. Językiem nauczania w Nowej Szkocji jest angielski, a Nowy Brunszwik jest jedyną prowincją w Kanadzie z dwoma językami urzędowymi, angielskim i francuskim. W związku z tym, można wybrać szkołę
w języku angielskim lub francuskim.

O programach
Programy dla zagranicznych studentów w prowincjach Nova Scotia (NSISP) i New Brunswick (NBISP) to unikalne projekty stworzone we współpracy z rządem Kanady. Dlatego koszt programów NSISP i NBISP jest najniższy w Kanadzie. Programy powstały ponad 20 lat temu w celu wymiany kulturalnej między studentami z Atlantic Canada i innych krajów świata. Każdego roku NSISP
i NBISP zapraszają ponad 1500 uczniów w wieku od 13 do 19 lat z całego świata do państwowych szkół średnich w Nowej Szkocji i New Brunswick na jeden semestr lub rok akademicki. Uczniowie mają możliwość ukończenia szkoły w Kanadzie
i uzyskania kanadyjskiego dyplomu.

System edukacji

System edukacji w każdej prowincji Kanady nieco się różni, nawet w Nowej Szkocji może być trochę inny niż w sąsiednim Nowym Brunszwiku. Wszystkie szkoły łączy jednak fakt, że większość znanych nam szkolnych przedmiotów, nauczanych do klasy 10, są obowiązkowe w programie, uczniowie uczą się 4-5 przedmiotów w każdym semestrze, a czas trwania nauki wynosi 12 lat. Jednocześnie, mimo że większość uczniów uczęszcza na zajęcia ze wszystkich przedmiotów, istnieje możliwość wyboru poziomu zaawanasowania. Na przykład, matematyka klasy 11 (przedmiot obowiązkowy) może mieć poziom podstawowy, średniozaawansowany lub wyższy. Oznacza to, że podstawową wiedzę z zakresu większości przedmiotów uzyskuje każdy, ale decyduje o stopniu zaawansowania zgodnie ze swoimi zainteresowaniami. Szkoły zachęcają do rozwijania indywidualnych pasji, nie dzielą uczniów w żaden sposób – mogą oni wybrać zupełnie odmienne drogi zawodowe i kształcić się w kierunku studiów bardziej teoretycznych lub tych nastawionych na praktykę, wybierając przedmioty jak mechanika samochodowa. Celem szkół jest wspieranie uczniów w we właściwym wyborze i przyszłej satysfakcji z pracy. Niektóre szkoły oferują również międzynarodowy program edukacyjny IB (bez dodatkowych kosztów), ale istnieje szereg wymagań dotyczących przyjęcia do tego programu. Uczeń musi być gotowy zobowiązać się do co najmniej 2 letniego okresu edukacji i potrzebuje posiadać wysoki poziom angielskiego oraz wyników w nauce.

Sport i zajęcia pozalekcyjne
W szkołach mamy ogromną liczbę dostępnych kół zainteresowań i dodatkowych zajęć w ramach klubów i sekcji. Każda szkoła ma swoje własne profesjonalne drużyny sportowe. Oczywiście najpopularniejszym sportem jest hokej. Nie jest to zaskakujące, ponieważ prowincja Nowej Szkocji jest oficjalną ojczyzną hokeja na lodzie. Każda szkoła ma własną siłownię, a także dostęp do lokalnej areny hokejowej dla zespołu szkolnego. Uczniowie większości szkół mogą uprawiać sport za darmo w miejskich kompleksach sportowych (basen, siłownia itp.).

Zakwaterowanie
Każdego ranka darmowy autobus szkolny oferuje dowóz do szkoły, opiekę podczas podróży, a po szkole transport do domów. Dzieci mieszkają w kanadyjskich rodzinach, mają własną sypialnię, a łazienka i toaleta są dzielone z rodziną. Każda rodzina może mieć jednego lub dwóch uczniów z różnych krajów. Programy NSISP i NBISP szczycą się tym, że same wybierają rodziny goszczące i nie korzystają z usług stron trzecich. Raz w miesiącu wszyscy zagraniczni studenci wspólnie biorą udział w wycieczkach i zajęciach rekreacyjnych.


Wyższe możliwości kształcenia w Kanadzie
Dla absolwentów programów NSISP i NBISP istnieją specjalne zniżki (do 50%) na kształcenie na lokalnych uniwersytetach, a także wielu uczniów otrzymuje stypendia naukowe i sportowe na studia na innych kanadyjskich uniwersytetach.

Ceny i wydatki
Koszt w roku akademickim 2019/20:
NSISP: 17 950 CAD rocznie (10 miesięcy) lub 9 275 CAD za semestr (5 miesięcy)
NBISP: 19 300 CAD rocznie (10 miesięcy) lub 10 550 CAD za semestr (5 miesięcy)

Kwota obejmuje: studia w kanadyjskiej szkole średniej, zakwaterowanie u rodziny (pokój jednoosobowy, trzy posiłki dziennie), udział w sekcjach szkolnych, uczęszczanie na zajęcia / doradztwo, miesięczne zajęcia dla studentów zagranicznych, wstępny 2-3-dniowy program po przyjeździe, ubezpieczenie zdrowotne, transfery do i z lotniska.

Co nie jest wliczone w koszt programu:

udział w szkolnych drużynach sportowych (do 300 CAD rocznie), mundur / sprzęt sportowy, lot, wydatki osobiste (bilety wstępu, zakupy itp.),
Certyfikacja ocen i przeniesienie do lokalnego systemu edukacji ( w przypadku gdy szkoła średnia w domu prosi o taki dokument).

Wymagania wstępne: zależą od wieku, czasu trwania i celu (wymiana kulturalna lub dyplom w szkole średniej). Zawsze wymagana jest oceny ostatnich 3 lat nauki.

Może cię zainteresować

Wszystkie szkoły
do góry